Po godzinachWydarzeniaNowa Wspólnota u św. Anny - idea i logistyka

Nowa Wspólnota u św. Anny - idea i logistyka

1. Nowa wspólnota u św. Anny rozpoczyna swoje istnienie 14 październiku 2016.

 

2. Wspólnota składa się z 240 osób podzielonych na dwie 120 osobowe grupy.

Na chwilę obecną wszystkie miejsca są zajęte. Dla tych, którzy nie znaleźli już miejsca proponuje się następujące rozwiązania:

a) Zapisać się na listę rezerwową [na mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., podając imię i nazwisko, wiek, datę imienin oraz proponując ewentualny rodzaj zaangażowania: chór, lektor, organizacja] - po Nowym Roku nastąpi aktualizacja uczestników wspólnoty.

b) Zapisać się na rok 2017/2018 (chętni zostaną wciągnięci na listę mailingową, co ułatwi kontakt).

c) Pomyśleć o wspólnocie Absolwentów, którą prowadzi przy Kolegiacie ks. Michał

http://www.kolegiata-anna.pl/wspolnoty/duszpasterstwo-absolwentow-sw-benedykta-z-nursji "

d) uczestniczyć w części otwartej dla wszystkich: Msza św. i uwielbienie (19.25-21.00)

 

3. Wiek – zasadniczo dolną granicą jest pełnoletność, górnej nie ma.

Obecnie są ludzie od 21 do 62 roku życia. (5% przed 25 rokiem, 15% po 40 roku, 30% mężczyzn; ponad 30 małżeństw).

 

4. Spotkania całej wspólnoty będą odbywały się raz w miesiącu od października do czerwca - zasadniczo w drugi piątek miesiąca. W roku 2016/217 będą to następujące piątki: 14.10, 18.11 (bo 11.11 długi weekend), 9.02, 13.01, 18.02 (bo 11.02 ferie), 10.03, 21.04 (bo 14.04 Wlk Piątek), 12.05, 9.06.

 

5. Plan piątkowych spotkań jest następujący:

a) Grupa I:

17.30 - kawa/herbata/ciastko [przygotowane przez tych, którzy w danym miesiącu mają dyżur - przychodzą godzinę wcześniej i zostają by posprzątać]

18.00 – konferencja

18.30 – pytania

Grupa I + Grupa II

19.25 – Przygotowanie do Mszy św.

19.30 – Msza św. (w X i V poprzedzona nabożeństwem o 19.00)

20.15 – Adoracja 

b) Grupa II:

21.00 - kawa/herbata/ciastko [przygotowane przez tych, którzy w danym miesiącu mają dyżur - przychodzą pół godziny wcześniej i zostają by posprzątać]

21.30 - konferencja

22.00 - pytania

 

6. Spotkania w małych grupach – raz w miesiącu. Termin - do ustalenia w poszczególnych grupach. Ważne by spotkanie odbyło sie przed spotkaniem całej wspólnoty. Miejsce – w swoich domach lub gdzie indziej. Podział na grupy dowolny. Ludzie mogą się sami dobrać w grupy 6-8 osobowe, (ale także 4-5 czy 9-10) albo zostaną do grup przydzieleni. Grupy można zmieniać.

 

7. Wyjazd na weekend 2 razy do roku (sob/ndz) – podobny do organizowanych Przewietrzeń Duchowych (zob.na stronie).

 

8. Praca indywidualna – według zaleceń podawanych przez Księdza na spotkaniu wspólnym lub drogą mailową (sugestie zadań, lektury, itp.).

 

9. Poszczególne treści:

a) Przygotowanie do Mszy św. – trzyminutowe objaśnienie jednej części Mszy św., tak by przez kilka lat omówić wszystkie jej elementy.

b) Msza św. – troska o dobrą liturgię: asysta, śpiew chóru.

c) Kazanie na Mszy św. - do Liturgii Słowa z danego dnia. Słuchamy tego, co cały Kościół.

d) Uwielbienie – adoracja Najśw. Sakramentu (zasadniczo śpiew + cisza).

e) Konferencja – na temat tego fragmentu katechizmu, który był zadany na dany miesiąc. Wybór katechizmu jako przewodnika formacji motywowany jest tym, że daje gwarancję, że w ciągu 7-8 lat systematycznie zostaną omówione wszystkie zasadnicze elementy naszej wiary. Katechizm jednak będzie punktem wyjścia. Bardziej będziemy koncentrować się na zagadnieniach poruszanych przez KKK niż tylko na jego treści.

f) Pytania – do konferencji, przeczytanego fragmentu KKK oraz wynikające ze spotkań w małych grupach.

g) Małe grupy - rozmowa dotyczyć będzie tego fragmentu Katechizmu, który należy przeczytać w danym miesiącu. Zakres omawianego materiału oraz pytania pomocnicze będą podawane na spotkaniu wspólnym. 

10. Zasadnicze cechy/cele wspólnoty:

a) Staranne uczestnictwo w Liturgii eucharystycznej.

b) Wspólna adoracja Żyjącego Pana.

c) Formacja nastawiona na pogłębianie najważniejszych i w miarę wszystkich elementów wiary, z uwzględnieniem elementu apologetycznego – nauczenia umiejętnego rozmawiania o wierze i argumentowania wiary.

d) Integracja uczestników - ciastko/herbatka; wyjazdy weekendowe; grupa na FB dzieląca się pomysłami i propozycjami niegrzesznymi a wszelakiego rodzaju.

e) W dalszej perspektywie wzajemna pomoc członków wspólnoty i otwarcie na działalność na zewnątrz wspólnoty.

f) Katolickość – czyli nie wymaganie niczego więcej niż wymaga Ewangelia i Kościół Katolicki (np. abstynencja, dziesięcina, itp.)

g) Wolność – każdy punkt będzie nieobowiązkowy a stopień zaangażowania będzie podejmował każdy sam w zależności od osobistych możliwości.

 

Generalnie chciałbym zaproponować wzrastanie w wierze poprzez tworzenie wspólnoty, w której nie będziemy anonimową cząstką Kościoła. Duch, wizja Kościoła i człowieka, będą zasadniczo takie, jakie ma ks. Wojciech Węgrzyniak. Stąd akcent będzie położony na miłość, myślenie, prawdę i wolność - na Jezusa Chrystusa, Pana i Zbawiciela. 

 

Proszę o modlitwę, byśmy we wszystkim byli otwarci na Ducha Świętego.

Niech nam Bóg błogosławi! +

 

 

Ps. 

Wspólnota a Kręgi Biblijne - członkowie Wspólnoty mogą (nie muszą) również przychodzić na środowe spotkania Kręgu Biblijnego - 1x w miesiącu. Na Kręgach Biblijnych będziemy czytać Ewangelię wg św. Marka (zejdzie 6-8 lat). Stąd materiał nie będzie się pokrywał, ale może być dobrą, komplementarną drogą rozwoju. Na rok 2016/2017 wszystkie miejsca w Kręgach są już zajęte.

Wspólnota a Środy Biblijne - członkowie Wspólnoty mogą (nie muszą) przychodzić na Msze św. o 19.30 z konferencją na temat Starego Testamentu. W r. 2016/2017 będziemy zajmować się najtrudniejszymi fragmentami Starego Testamentu.

 

Podobne